Pénteken kezdődik a svédországi serdülő és ifjúsági EB

2024.07.11.

Malmö városának ez lesz a második EB rendezése 12 hónapon belül, a felnőttek után július 12-21. között az utánpótlás korú asztaliteniszezők veszik át a szerepet. Hazánkat 16 sportoló fogja képviselni, akiket 4 edző kísér el.  

Először 1955-ben Stuttgartban rendezték meg a kontinensviadalt. Svédországban utoljára 1983-ban adtak otthont ifjúsági Európa-bajnokságnak, szintén Malmöben. A férfiaknál nem más, mint Jan-Ove Waldner győzött, a harmadik helyen pedig Jörgen Persson végzett.

A magyar válogatott szövetségi kapitányai a torna előtt nyilatkoztak:

Varga László – U15 lány szövetségi kapitány

„Csapatot illetően a személyes elvárásom feltétlenül az lenne, hogy csoportban az 1-2. hely egyikén jussunk tovább, majd a legjobb 8 közé kerüljünk be, személy szerint a többi eredménnyel nem lennék elégedett. Ha kedvező a sorsolásunk, nem elérhetetlen az éremszerzés sem. Nagyon szoros a mezőny, 6-7 csapat közel azonos szinten van, sok múlik a napi aktuális formán is. Párosok tekintetében Barcsai-Dohóczki, ha minden jól megy 4. kiemeltek lesznek, ami bár még nem garancia arra, hogy biztos érmet szereznek, de titkon reménykedem, hogy bejutnak a legjobb 4 közé. Ez egy csodálatos eredmény lenne nekik is, meg a magyar pingpongnak is. A vegyes páros szám az egy kicsit lutri, ott nehéz esélyeket latolgatni, de biztosan nem vesszük félvállról azokat a mérkőzéseket sem. Egyéniben Dohóczki Nóra és Barcsai Sophie vannak előkelő helyen a ranglistán, mindkét versenyző eljuthat a legjobb 8 közé, Pétery Johanna és Fazekas Lizett esetében a legjobb 16 közé jutást remélném elsősorban.”

William Maybanks – U19 lány szövetségi kapitány  

„Számunkra a legfontosabb versenyszám a csapat, ugyanis tavaly kiestek a legjobbak csoportjából, így idén célunk, hogy visszajussunk az A csoportba. Nem lesz egyszerű feladat, mert vannak erős csapatok, ettől függetlenül a csoportgyőzelem a cél. Jó lenne a legjobb 16 csapat közé kerülni, de minimális elvárás a legjobb 24. A vegyes páros meglepi lesz, megnézzük mire leszünk képesek, egy 16 közé kerülés jó lenne, ha sikerülne. Egyéniben nem szeretnék neveket mondani, de jó lenne, ha egy-két játékosnak sikerülne a 32-be bekerülni, de ismétlem most a csapat versenyszám lesz a legfontosabb. Annyit hozzáteszek; mindenkitől elvárás, hogy jól szerepeljen, kiadjon magából mindent, a lányok jelenleg jó formában vannak, meglátjuk mire lesznek képesek.”   

Pázsy Ferenc – U15 fiú szövetségi kapitány 

„Csapatban a sorsolást látva nem olyan rosszak a lehetőségeink, a csehek mondjuk erős csapat, de a belgákat és az ukránokat azért úgy érzem meg tudjuk verni. Ebből a csoportból a továbbjutás mindenképp kellene. Természetesen sok múlik azon is, hogy milyen formában vannak a gyerekek. Még fiatal a csapat, ők még jövőre is serdülők lesznek. Gergely Márk és Szabó Lénárd is talán akkor lesznek majd igazán erősek. Egyéniben azért erős a mezőny. Ha Gergely Márk ki tud fogni egy jó napot vagy napokat, akkor azért bejuthat 16 közé. Szerintem akár 8 közé is egy jobb sorsolással, de Szabó Lénárd is ott lehet a 16 között. Fegyver Zsombornak és Vámosi Beninek ez még az első serdülő és ifjúsági Európa-bajnoksága, tőlük olyan nagy eredményt még nem lehet elvárni, de ha szerencsés a sorsolásuk a csoportban; elképzelhető, hogy tovább tudnak jutni. Nekik egy jó helytállás kell mindenképpen. Utána bízhatunk a vegyes párosokban, ahol már nagyobb esély van,  kiszámíthatatlan, de esetleg nyolc között vagy akár éremért is játszhatunk, jó esetben még érmet is szerezhetünk.”

Bőhm Gábor – U19 fiú szövetségi kapitány 

„Az Eb-re való célkitűzésekkel kezdem. Első körben a csapattal, ahol szerintem a legreálisabb célkitűzés a negyeddöntő lenne. Alapelvárásnak a nyolcaddöntőt, tehát a legjobb 16-ot jelölném meg, de én úgy gondolom, hogy nagyon-nagyon jó jelenleg a hangulat a csapaton belül, jóban vannak egymással a játékosok, fognak tudni jól küzdeni egymásért és szerintem egy jó játékkal még az érem sincsen beláthatatlan távolságban. Második körben mondanám a párosainkat. Poór Balázs walesi sráccal került össze, ők ha egy kört is tudnának menni, az már nagyon-nagyon jó eredmény lenne. Varga Boti és Szántosi Dávid együtt lesznek. Én úgy gondolom, hogy ha ők jó napot fognak ki, akkor nagyon-nagyon veszélyes páros lehetnek, akik egészen sokáig tudnának menetelni. Az ő esetükben nagyon-nagyon fontos lesz a sorsolás, de egy nyolcaddöntő, negyeddöntő szerintem összejöhet. Lei Balázs a szlovák sráccal, az Árpás Samuellel indul, akivel serdülőben ugye világbajnokságot nyertek, szóval ott is úgy gondolom, hogy mindenféleképpen bizakodóak lehetünk. Minimum egy nyolcaddöntő, de inkább egy negyeddöntős szereplésben bízom, ahol megint csak jó játékkal az érem is szóba jöhet. Vegyes párosban Poór Balázs Szusznyák Emmával, illetve Varga Boti pedig Nagy Judittal lesz. Én úgy gondolom, hogy mindkettejük esetében, ha tudnának menni egy kört a táblán, az már nagyon jó eredménynek számítana. Szántosi Dávid Molnár Kendrával lesz és bízom abban, hogy ez a páros azért fog tudni néhány körön továbblépni, és legalább a 32-ig el tudnak jutni, de ugye a vegyes páros az az a versenyszám, ahol tényleg bármi megtörténhet, szóval akár még tovább is juthatnak. Illetve Lei Balázs itt is szlovák partnerével van, akivel szerintem a nyolcaddöntő, negyeddöntő körül végezhetnek. Szerintem az érem sincsen beláthatatlan távolságban nekik. Végül pedig az egyéni versenyszámokat mondom, ahol két elsőéves játékos is lesz. Én bízom benne, hogy mindkettejüknek sikerülni fog a továbbjutás és az pedig már nagyon-nagyon jó eredménynek számítana szerintem, ha a főtáblán is tudnának menni egy kört. Szántosi Dávidot és Lei Balázst már jóval előrébb várom. 32 közé azért szeretném, ha mindketten be tudnának jutni, de jó sorsolással és jó játékkal mehetnek nyolcaddöntőig, negyeddöntőig is. Persze ez már nagyon nehéz, mert nagyon erős a mezőny, de ha minden klappol, jól megy a játék, én úgy gondolom, hogy odaérhetnek az élmezőnybe a verseny végén. Szántosi esetében azért nem lesznek könnyűek a dolgok, mert jelenleg egy csuklósérüléssel bajlódik, sérüléssel fog játszani az Eb-n. Mindentől függetlenül szerintem nem megyünk rosszul neki az Európa-bajnokságnak és ha valamelyik versenyszámban sikerülne egy érmet szerezni, az már nagyon-nagyon jó lenne.”

Serdülő fiú válogatott /U15/

Gergely Márk (Szombathelyi Asztalitenisz Kör)

Szabó Lénárd (Ambrus Asztalitenisz Akadémia)

Fegyver Zsombor (Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület)

Vámosi Benjamin (Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület)

Serdülő lány válogatott /U15/

Dohóczki Nóra (Budaörsi Sport Club)

Barcsai Sophie (Győri Atlétika Club)

Pétery Johanna (Pécsi Egyetemi Atlétikai Club)

Fazekas Lizett (High Life Sportegyesület)

Ifjúsági fiú válogatott /U19/

Lei Balázs (Ambrus Asztalitenisz Akadémia)

Szántosi Dávid (Szarvasi „Körös” Asztalitenisz Sportegyesület)

Varga Botond (High Life Sportegyesület)

Poór Balázs (Szombathelyi Asztalitenisz Kör)

Ifjúsági lány válogatott /U19/

Szosznyák Emma (Statisztika Utánpótlás Asztalitenisz Klub)

Molnár Kendra (Budaörsi Sport Club)

Bender Borostyán (Debreceni Asztalitenisz Klub)

Nagy Judit (Pécsi Egyetemi Atlétikai Club)

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram