Olimpia történet – Hatodik állomás 2008 Peking

2024.07.12.

Magyar résztvevők:

A sportág legnagyobb hazájába érkezett az ötkarikás játék – Kína mindent besepert

Az asztalitenisz Kínában nemzeti sportnak számít, így nem csoda, hogy az egyik legnagyobb érdeklődés eziránt volt. A TV közvetítések során kiemelt szerepet kapott, szinte minden mérkőzést élőben adott kínai állam tévé (CCTV), de bérelt helye volt az Olympics Chanel-en is.

Az asztaliteniszezőkön nagy volt a hazai nyomás, hiszen elvárták, hogy minden számban a dobogó legfelső fokán végezzenek. A nyomást tudták kezelni a játékosok, olyannyira, hogy minden helyet kibéreltek maguknak.

Versenyszám változás

Eltörlésre kerültek az egynemű párosok, helyette a csapat versenyszám került a programba. A csapatot Davis Cup rendszerben bonyolítják le, 3 nyert mérkőzésig tart egy mérkőzés, előbb 2 egyessel, majd egy párossal. Ha nincsen döntés, utána 1-2egyes mérkőzéssel folytatják a küzdelmeket.

„Jó kezdés”

Jól indult a magyarok számára a pekingi olimpia, hiszen Jakab János 4:3 arányban legyőzte a Sydney-ben párosban bronzérmet szerző francia Patrick Chila-t. Korábban háromszor találkoztak, addig mindig a francia győzött. Az olimpiákon mindig bármi megtörténhet, hiszen Jaki 0:3-as szetthátrányból fordította meg a mérkőzést.

A folytatásban a németek akkori „szőke” sztárja Christian Süss következett, aki stabil helyen foglalt el a német válogatottban. Jaki számára nagy falatnak bizonyult, így egy győzelem után véget ért számára az olimpia.

Érdekesség, hogy Jakab János később mindkét ellenfelének csapattársa lett. Chila-val Franciaországban a Levallois Sporting Clubnál, míg Süss-el a német Borussia Düsseldorfnál küzdöttek együtt.

Lovas Petra számára kedvező sorolást kapott élete első olimpiáján, hiszen 19 hellyel előzte meg a szlovák Eva Odorova-t. A sportban nincsen „ha”, a labda gömbölyű és számít a pillanatnyi forma, ráadásul az olimpiáról van szó. Petra nem kezdte jól a meccset, végül igyekezett visszakapaszkodni, de Eva sem adta könnyen magát. Sajnos a végén Odorova felé billent a mérleg nyelve.

Jobban indult Póta Georgina első olimpiai szereplése, hiszen ekkora már rutinosnak számító Tóth Krisztinával együtt hét szettes mérkőzésen jutottak túl ellenfeleiken. Ezt követően mindkettőjük számára kínai születésű játékos következett, igaz más-más színekben versenyeztek. Póta a későbbi döntőstől szenvedett vereséget.

Magyarok eredményei:

Férfi egyes 1. forduló

Jakab – Chila (francia) 4:3 (-7, -10, -9, 7, 1, 8, 9)

Férfi egyes 2. forduló

Jakab – Süss (német) 1:4 (-7, 4,-8, -8, -8)

Női egyes 1. forduló

Lovas – Odorova (szlovák) 2:4 (-9, -6, -4, 8, 8, -10)

Női egyes 2. forduló

Tóth – Paskauskiene (litván) 4:3 (-8, 5, 8, 6, -4, -6, 3)

Póta – Hadacoca (cseh) 4:3 (3, -8, 6, -12, -4, 10, 10)

Női egyes 3. forduló

Tóth – Wang Chen (amerikai) 1:4 (-7, -7, -6, 10, -2)

Póta – Wang Nan (kínai) 0:4 (-6, -7, -6, -2)

Végeredmény

Férfi egyes

1. Ma Lin (kínai)

2. Wang Hao (kínai)

3. Wang Liqin (kínai)

Női egyes

1. Zhang Yining (kínai)

2. Wang Nan (kínai)

3. Guo Yue (kínai)

Férfi csapat

1. Kína

2. Németország

3. Dél-Korea

Női csapat

1. Kína

2. Szingapúr

3. Dél-Korea

A következő állomás július 16-án London.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram