Olimpia történet – Harmadik állomás 1996 Atlanta

2024.07.03.

100 éves az újkori olimpia!

Magyar résztvevők:

,,Aranyolimpia”

Az újkori olimpia 100. évfordulóján a résztvevők nagy elvárásokkal várták az eseményt tele felejthetetlen és újszerű élményekkel, azonban a közvélemény kifejezte csalódottságát a szervezést illetően, illetve kegyelemdöfésként élték meg az Olimpiai Centenárium Parkban történt merényletet. Az ellentmondásos helyzetet Juan Antonio Samaranch, az akkori NOB elnöke összefoglalóan nem a legjobb, hanem „az egység olimpiaként” emlegette, mivel először fordult elő, hogy NOB valamennyi tagállama, 197 ország képviseltette magát.

Magyar asztaliteniszezők

A kvalifikációs rendszer bevezetésével egyre nehezebb bekerülni az olimpiai csapatba, viszont erre a sporteseményre sikerült magas létszámú küldöttséggel képviselni hazánkat. Asztalteniszezőknél összesen négyen voltak, közülük hárman újoncok. Már akkoriban látható volt, hogy a pontszerzés is egyre nehezebb feladatnak minősül, így már felértékelődtek a múltban elért helyezések. Németh Károly és Bátorfi Zoltán esetében már nagy szó volt, hogy sikerült kijutniuk, illetve túlteljesíteniük az elvárt eredményeket, ugyanis kiemelés alapján a lehetetlenség kapujában találták magukat. Párosban elsőszámú európai tartalékok listáján szerepeltek, ugyan volt visszalépés, de csak európai páros visszalépés esetén indulhattak volna, ami nem történt meg. A nőknél csoportelsőként jutott be a legjobb 16 közé Bátorfi Csilla, aki már harmadik olimpiáján állhatott asztalhoz. Négy évvel azelőtthöz hasonlóan kifogott ugyanúgy egy nehéz ellenfelet, Chen Jinget, aki el is jutott az olimpiai döntőig. Tóth Krisztina az olimpiát megelőzően kiugró teljesítményt nyújtott a pozsonyi Európa-bajnokságon, ám közel sem tudta megismételni az a játékot Atlantában. Biztosan köze volt hozzá, hogy első olimpiáján szerepelt, ilyenkor a sportolók még inkább érzik a nagyobb terhet a vállukon, mint általában véve. A legnagyobb esély női párosban ígérkezett Bátorfi-Tóth számára, ugyanis ekkora már EB győztesek, VB 3. helyezettek voltak. Rettentő nehéz csoportba kerültek, a továbbjutáshoz egytelen szett győzelem hiányzott a tajvani Chen duótól. Ha az akkor sikerül, akkor 5. helyen, olimpiai pontot érő helyen végeznek.

Kína elsöprő fölénye

Ázsia uralta az olimpiát, de végül minden versenyszámban kínai aranyérem született. A férfiaknál Kína ekkoriban kezdett újra a világ tetejére kerülni, végül házi döntőt is rendeztek. Európa becsületét a német Jörg Rosskopf mentette meg, aki jelenleg a német férfi szövetségi kapitánya. Barcelonához képest újra játszani kellett a 3. helyért, Rosskopf ellenfele a cseh Petr Korbel volt, így biztos volt egy európai éremszerzés. Egyébként a korabeli szakemberek szerint Rosskopf játszotta a torna legjobb mérkőzését a negyeddöntőben Kim Taek-Soo (koreai) ellen, ami hihetetlen szoros játszmában döntőszett 26:24-el végződött a német javára.

Liu Guoliang hosszúidő elteltével helyezte vissza a tollszárfogású játékosokat az élre. A fiatal kínai játékos egyéni mellett párosban is felért a csúcsra Kong Linghuival közösen. Aktív pályafutása után nagyon fiatalon a férfiak szövetségi kapitánya lett, regnálása idején Kína minden versenyszámban aranyérmet szerzett – egy kivételével. 2018 óta a kínai asztalitenisz szövetség elnökeként ténykedik. 

A nőknél Deng Yaping letaszíthatatlan volt trónjáról, négyszeres olimpiai bajnok lett Atlantában, mindössze 23 évesen. 1991 óta egyetlen egy vereséget szenvedett, a 93-as világbajnokságon, azóta kivétel nélkül minden mérkőzését megnyerte.

Érdekességek az atlantai olimpiáról

Chen Jing 1988-ban kínai színekben lett a sportág első női olimpiai bajnoka, míg Atlantában tajvani színekben juthatott volna fel a csúcsra.

Atlantában jelentette be visszavonulását a hollandok Európa bajnoknője Bettine Vriesekoop és az kínai olimpiai és világbajnok Lu Lin.

Nemcsak Chen Jing volt, aki más színekben versenyzett, Valentina Popova még őt is túlszárnyalta ebben a tekintetben. 1988-ban Szovjetunió, 1992-ben FÁK (Független Államok Közössége, a Szovjetunió felbomlása után alakult meg), 1996-ban pedig Szlovákiát képviselte. Mindhárom alkalommal szabadkártyával szerezte meg az indulási jogot.

Nem sokkal a játékok előtt a brazilok elsőszámú játékosa Claudio Kano, aki szintén ott lett volna, 30 évesen motorbalesetben életét veszítette. Hugo Hoyama jóbarátja volt az elhunytnak, méltóképpen remek játékkal rukkolt elő és barátja emlékéért játszott, Perssont legyőzve neki ajánlotta győzelmét.   

Magyarok eredményei

Férfi egyes selejtező csoport

Németh – Ding Yi (osztrák) 2:1 (–14, 19, 19)

Németh – Kim Taek-Soo (koreai) 0:2 (-12, -13)

Németh – Langley (ausztrál) 2:0 (10, 11)

Bátorfi Z. – Schlager (osztrák) 0:2 (-15, -17)

Bátorfi Z. – Primorac (horvát) 1:2 (-17, 17, -10)

Bátorfi Z. – Al-Hammadi (katari) 2:0 (4, 18)

Női egyes selejtező csoport

Bátorfi Cs. – Zhou (ausztrál) 2:0 (19, 14)

Bátorfi Cs. – Dipoyanti (indonéz) 2:0 (12, 15)

Bátorfi Cs. – Abbate-Bulatova (olasz) 2:0 (16, 19)

Tóth – Yip (amerikai) 0:2 (-17, -18)

Tóth – Doti (brazil) 2:0 (12, 7)

Tóth – Chan Tan Lui (hongkongi) 1:2 (-19, 18, -17)

Női egyes 8 közé jutásért

Bátorfi – Chen Jing (tajvani) 1:3 (-13, -14, 15, -14)

Női páros selejtező csoport

Bátorfi/Tóth – Zhou/Zhou (ausztrál) 2:0 (8, 17)

Bátorfi/Tóth – Kim/Son (észak-koreai) 2:0 (13, 20)

Bátorfi/Tóth – Chen/Chen (tajvani) 0:2 (-15, -19)

Végeredmények

Férfi egyes

1. Liu Guoliang (kínai)

2. Wang Tao (kínai)

3. Jörg Rosskopf (német)

Női egyes

1. Deng Yaping (kínai)

2. Chen Jing (tajvani)

3. Qiao Hong (kínai)

Férfi páros

1. Liu Guoliang – Kong Linghui (kínai)

2. Lü Ling – Wang Tao (kínai)

3. Lee Chul-Seong – Yoo Nam Kyu (koreai)

Női páros

1. Deng Yaping – Qiao Hong (kínai)

2. Liu Wei – Qiao Junping (kínai)

3. Park Hae-Jung – Ryu Ji-Hae (koreai)

A következő állomás július 5-én Sydney.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram