100 évvel ezelőtt 1924. december 23-án alakult meg a Magyar Asztalitenisz Szövetség!
A századforduló elején egy bank büféjében egy lelkes fiatal társaság gyűlt össze, akiknek eltökélt szándékuk a szövetség megalapítása volt. A MOATSZ első elnöke Ullmann György báró, a Hitelbank ügyvezető igazgatója lett, akitől azt várták el megválasztói, hogy segítse a sportág fejlődését. Természetesen az alapítók neveiről sem szabad megfeledkezni: Kehrling Béla (MAC), Sándor Alfonz (FTC), dr. Horváth Kornél (BBTE), Faragó Lajos (NSC) és Sulyok János (KISOSz). Ők tehát azok, akik útjára indították hazánk egyik legsikeresebb sportágát. Érdekesség, hogy Kehrling Béla tagja volt az 1926-os világbajnok magyar csapatnak.
Ott voltunk az ITTF és az ETTU megalakulásánál is
1926-ban Berlinben egy alakuló ülésen megalapította Ausztria, Anglia, Németország és Magyarország a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetséget (ITTF). Még ebben az évben megrendezték az első világbajnokságot Londonban.
Nagyot ugrunk az időben: 1957. március 13-án hivatalosan megalapították az ETTU-t a következők képviseletével: Ausztria, Belgium, Bulgária, Csehszlovákia, Finnország, Franciaország, Német Demokratikus Köztársaság (NDK), Németországi Szövetségi Köztársaság (NSZK), Magyarország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szovjetunió, Wales és Jugoszlávia. Egy évvel később, 1958-ban az első Európa-bajnokságot Budapesten tartották.
Hazánk egyik legsikeresebb sportága az asztalitenisz
Az elmúlt 100 évben, a kezdetek kezdetén Magyarország számított a sportág nagyhatalmának. Az első világbajnokságon mind az öt versenyszámon magyar siker született, férfi egyesben Jacobi Roland, a nőknél Mednyánszyki Mária győzött. Az első EB-n is számos magyar siker született, elsőként Kóczián Éva nyakába akasztották az aranyérmet, majd férfi egyesben Berczik Zoltán diadalmaskodott.
A nyert világbajnoki érmek tekintetében Magyarország a 2. helyen áll az örök ranglistán, összesen 210 éremkollekcióval, ebből 72 arany-, 61 ezüst-, 77 bronzérem.
Barna Viktor egyedülálló módon 22-szeres világbajnok, Mednyánszky Mária 18-szoros világbajnok. Ezek olyan rekordok, amit aligha fog bárki is megdönteni.
Az Európa-bajnoki érmek tekintetében szám szerint Magyarország rendelkezik a legtöbb éremmel, egészen pontosan 114 darabbal, 39 arany-, 32 ezüst-, 43 bronzérem.
Ezek a sikerek kétségtelenül hatalmas megerősítést jelentenek az alapítók számára, hiszen az álmaik valóra váltak, a magyar asztalitenisz olyan magasságokba emelkedett, amire a kezdetekben talán még ők sem gondoltak.
Boldog 100. születésnapot MOATSZ!