Centenáriumi Ünnepség – 100 éves a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség

2024.09.22.

A Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség (MOATSZ) 2024-ben ünnepli fennállásának 100. évfordulóját és hogy méltóképpen emlékezzen meg az elmúlt évszázad sikereire; egy jeles Centenáriumi Eseményt tartott. Eme jeles napra eredetileg Esztergomban került volna sor, azonban az árvíz katasztrófa helyzet súlyossága miatt egy új helyszín, a festői siófoki Azúr Hotel adott otthont, ahol számos hazai és nemzetközi vendég tisztelte meg jelenlétével a magyar asztaliteniszt. Az eseményen részt vett és beszédet mondott Raul Calin, a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség (ITTF) főtitkára, Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, volt köztársasági elnök, Gyurta Dániel Külgazdasági és Külügyminisztérium Sportdiplomáciai Főosztályvezetője, Berkó Lajos a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának kabinetvezetője, valamint Fábián László, a MOB főtitkára.

Az ünnepség részeként látványos színházi előadás idézte fel a MOATSZ 1924-es megalakulásának fontos pillanatait, amikor olyan meghatározó személyiségek hozták létre a szövetséget, mint Ullmann György, Sulyok János és Kehrling Béla, Dr. Horváth Kornél. A műsor hangsúlyozta, hogy Magyarország már a kezdetektől meghatározó szerepet játszott a sportág nemzetközi fejlődésében, különös tekintettel arra, hogy Budapest 1958-ban adott otthont az első Európa-bajnokságnak.

Kovacsics Imre, a MOATSZ elnöke ünnepi beszédében visszatekintett a sportág százéves történelmére, külön kiemelve Barna Viktor legendás 22 világbajnoki címét, valamint a magyar sportolók folyamatos jelenlétét a világ élvonalában. Hangsúlyozta, hogy Magyarország a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség és az Európai Asztalitenisz Unió alapító tagjaként kiemelkedő szerepet játszott a sportág globális fejlődésében. Emellett büszkén említette, hogy az utolsó világbajnoki címünket 1979-ben Phenjanban szerezte meg az "Aranycsapat", amellyel hazánk azóta is a sportág egyik legsikeresebb nemzete.

Az ünnepségen Raul Calin, a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség (ITTF) főtitkára is felszólalt, gratulálva a MOATSZ-nak a százéves évfordulóhoz, és méltatta a magyar asztalitenisz kiemelkedő történelmi szerepét. Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke humoros közvélemény-kutatással kezdte beszédét, amelyben rámutatott, hogy az asztalitenisz egy olyan sportág, amelyet szinte mindenki játszott már életében valamilyen formában, legyen az testnevelés órán vagy akár strandon. Külön hangsúlyozta a sportág gyorsaságát és univerzális jellegét. Fábián László, a MOB főtitkára, szintén kiemelte a magyar sportolók folyamatos olimpiai részvételét, és reményét fejezte ki, hogy ez a hagyomány a jövőben is folytatódik.

Gyurta Dániel Külgazdasági és Külügyminisztérium Sportdiplomáciai Főosztályvezetője beszédében a sportág lenyűgöző fejlődéséről beszélt, hangsúlyozva, hogy bár a technológia és a játék stílusa az évek során sokat változott, a sportolók szenvedélye és elhivatottsága mindig állandó maradt. Szavai erős érzelmi töltettel szóltak a sportolói kitartásról és a hagyományok tiszteletéről, amely áthatja az asztalitenisz világát. Berkó Lajos, a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának Kabinetfőnöke ünnepi beszédében méltatta, hogy a MOATSZ a sok nehézség ellenére is megvalósította Centenáriumi ünnepségének megszervezését, kifejezve köszönetét elkötelezettségükért. Továbbá büszkén említette az asztalitenisz sportág számos kiemelkedő sikerét is.

Az ünnepség további különleges pillanata volt a Magyar Posta által kibocsátott, a centenárium tiszteletére készített limitált kiadású emlékbélyeg és boríték bemutatása, amelyet dr. Mikecz Péter, a Magyar Posta marketingkommunikációs főigazgatója ismertetett. Az emlékbélyeg az asztalitenisz népszerűségét ünnepli, mind amatőr, mind profi szinten.

A gálán több életműdíjat is átadtak, köztük Kóczián Évának és Volper Lászlónak, valamint posztumusz díjakkal tüntették ki Jacobi Rolandot és Ullmann Györgyöt. Az est egy hatalmas születésnapi torta ünnepélyes felvágásával és egy kötetlen gálavacsorával zárult, ahol a résztvevők közösen emlékeztek a sportág dicsőséges múltjára, és kívántak hasonlóan eredményes jövőt a következő száz évre.

A Magyar Asztalitenisz Szövetség a rendezvényt külső, célzott támogatások révén valósította meg.

Az esemény teljes, részletes leírásával és képekkel hamarosan érkezünk.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram